11 липня 2016 р.

Націона́льний істо́рико-культу́рний запові́дник «Чигири́н»


Спочатку, по дорозі на Чигирин в селі Мошни Черкаського району ми відвідали  Спасо-Преображенську церкву. Церква  збудована у 1839 році, входила до палацово-паркового ансамблю Воронцова, автором проекту є італійський архітектор Георгій (Джорджо) Торічеллі.

Невеличке місто із величезною історією Чигирин, знаходиться неподалік Черкас, над річкою Тясмин. 
Славетне і важливе для української історії місто Чигирин - козацька столиця часів Хмельницького. Перша згадка про місто пов'язана із наданням місту у 1582 р. Магдебурзького права. За наказом польського короля Сігізмунда ІІІ в 1589 р. в Чигирині на високій горі будується замок. В 1630-1640 рр. місто постійно розбудовується, а з 1648 р. стає першою гетьманською столицею Української держави - тут розміщується резиденція Богдана Хмельницького.
 Тут можна відвідати його резиденцію та музей, а також подивитися на місто з висоти пташиного польоту, піднявшись на Замкову гору, залишки Чигиринської фортеці, закладеної в козацькі часи, пам'ятник Б.Хмельницькому та встановлений у 1912 р. кам'яний хрест на честь захисників Чигиринського бастіону.
  
 

 А ще нам вдалось побачити гало - таке дивне оптичне явище, ніби веселка навколо сонця.
 За 14 км розташоване село Суботів – колишній родинний хутір Хмельницьких. На в’їзді – церква-усипальниця, зображення знайоме кожному з п’ятигривневої купюри. Поруч розташоване Замчище – місце археологічних розкопок, де було розташовано укріплений маєток Хмельницького. Цікаво, що до того, як Замчище було знайдене, на його території оселилися люди. Тепер їх хата, якій близько ста років, сама стала історичною пам’яткою. А ще тут є криниця з чарівною водою, розповідають що саме через вживання такої води в цих місцях так багато народжуються двійнята і трійнята.


За містом розпочинається Холодний Яр, реліктовий лісовий масив, який має не тільки природоохоронне, але й історичне значення. Ліс приховує вали величезного скіфського городища, а місцями в схилах яру можна знайти сліди штучних печер, які, згідно з переказами, тягнуться на багато кілометрів в різні сторони. Тут справді холодніше, а неба майже не видно через високі крони дерев. Це місце заворожує. 
В Холодному Яру знаходиться Свято-Троїцький Мотронинський монастир - православний жіночий монастир, заснований на місці скіфського мотронинського городища (тепер село Мельники).

Поруч з монастирем є сходинки, що ведуть до цілющого джерела, та невеличкого ставочка (правда чомусь в той час коли ми були водичка з джерела не текла).


Неподалік Суботова на холодноярському хуторі Буда росте один із найстаріших дубів у Європі - 1100-річний дуб Максима Залізняка

У селі Буда бачимо недавно побудовану церкву святого праведного Петра Калнишевського, а також перший пам'ятник Небесній сотні.
Ось такі цікаві місця мені вдалося відвідати, про які я навіть і не чула.
Мандруйте, Україна найкраща!

Немає коментарів:

Дописати коментар