23 травня 2014 р.

Ужгород + Мукачеве


Ця міні-мандрівка до Закарпаття була минулого року на травневі свята. Мені хотілося побачити сакури в Ужгороді та відвідати долину нарцисів у м. Хуст, що десь не далеко. Але ні того, ні іншого я не побачила - сакура на той момент відцвіла, а до нарцисів ми не доїхали. :) Але подорож виявилась не менш цікавою.Спочатку був Ужгород.
Ужгород - гарне західно-українське місто, майже європейське. Ужгород розташоване на річці Уж, найменше місто серед обласних центрів України, але багате на історичні, архітектурні та природні пам'ятки.

 Обов'язковим для відвідування є Ужгородський замок. Цю споруду називають шедевром романського архітектурного стилю. Ужгородський замок був споруджений ще в середині Х ст., а зараз функціонує як музей. У замкових приміщеннях розміщені різноманітні експозиції обласного краєзнавчого музею.
Вже встигли стати цікавими точками в маршрутах для прогулянок туристів та жителів міста - Маленькі пам’ятники Ужгорода . В місті відкрили низку пам’ятників архітектора Михайла Колодка, які є дуже маленькими – розміром з людську долоню. Мабуть найбільш популярним є “Свободка“.  Вона знаходиться на перилах пішохідного мосту. Цікаво, що міні-статуя має ще одну функцію: вночі, якщо придивитись, то можна помітити слабенький вогник всередині лампи: це “перший Ужгородський маяк”.Ще Ужгород славиться найдовшою в Європі Липовою алеєю, (наб. Незалежності),  довжиною 2 км 200 км.
Центральною вулицею міста є вулиця Корзо (слово Корзо означає «місце для прогулянок»).Тут розташовані  численні магазини і кафе. Все це - у старовинних будинках які були зведені на рубежі ХІХ-ХХ ст. (хоча вулиця відома ще з XVII ст.) Корзо, разом із вулицями Волошина, Театральною площею є місцем для прогулянок та відпочинку. На Корзо є пам’ятник - ліхтарник дядя Коля.
Ще Ужгород прославив відомий кондитер Валентина Штефаньо, тож якщо побачите тістечко в одній із кав'ярень міста - обов'язково скуштуйте.

Ще є багато цікавих місць в Ужгороді як наприклад, Закарпатський музей народної архітектури та побуту, Римо-католицький костел Святого Юрія (1762-1766),
Хрестовоздвиженський кафедральний собор, Свято-Хрестовоздвиженський православний кафедральний собор, а також хасидська синагога у мавританському стилі (1904) на Театральні площі, яка зараз є філармонією.
   Ну і на останок будучи в Ужгороді, варто завітати у корчму-музей "Деца у нотаря" (вул. Гагаріна, 98). Тут є на що подивитись, можна смачно поїсти та і є з чого посміятися. Фішкою є парадоксальний гумор в оформленні корчми. 

Тисячі туристів з'їжджаються в Ужгород в період цвітіння сакури. Цвітуть вони наприкінці квітня, Ужгород перетворюється на справжній райський сад. Ці дерева ростуть лише в Японії, кількох штатах Америки та в Ужгороді. На превеликий жаль цієї краси мені не вдалось побачити.
Незапланований пункт мандрівки це - Невицький замок. (нам його порадила ріелтор квартири, в якій ми зупинились). Не́вицький замок - напівзруйнований замок біля с. Кам'яниця Ужгородського району.  Враження від нього в мене не дуже, мабуть із-за  довгих пошуків. З Ужгорода спочатку їхали на маршрутці, перейшовши міст через річку, довго йшли вгору лісом, не туди звернули, вертались. Але зрештою знайшли ми замок а точніше руїни. Руїна замку, який вважається першим, що був збудований на території сучасної України (ХІІст.) Гарні руїни і гарний краєвид на Ужгород. :)
  З Ужгорода ми пуребрались в Мукачеве (це не далеко, доїхати можна без проблем). 
Мукачеве - друге за чисельністю місто Закарпаття. Розташоване на берегах річки Латориця. 
Мукачеве неофіційна туристична столиця Закарпаття. Саме тут розташований найвідоміший замок краю, а може й усієї України, - замок «Паланок» (ХIV-XVIII ст.). Замок, який дуже мальовничо стоїть на горі на західній околиці міста. 
На подвір’ї замку встановлено пам’ятник його засновникові, який виконує бажання (Мукачівський Корятович виблискує вказівним пальцем, який потрібно потримати заадуючи бажання). В замку розміщений музей із цікавою експозицією на тему історії замку, пов'язаних з ним осіб та Закарпаття загалом.
Із замку відкривається просто неймовірний краєвид. Все місто - як на долоні (люблю такі краєвиди). 
У центрі Мукачевого багато красивих оригінальних будинків. Крім цього тут є багато різних пам’ятників, в основному, сучасних. нвприклад, пам’ятник сажотрусу («трубочист») на вул. Миру. У нього абсолютно реальний прототип – сучасний мукачівський сажотрус Бартолон Товт. На пл. Мира встановлений памятник святим Кирилу та Мефодію.
Враження від міста дуже гарні. Маленьке та затишне місто, у якому можна гарно провести вихідні.Ось така була дводенна мадрівка, залишились приємні спогади від цих чудових міст. :)

2 коментарі:

  1. Гарна розповідь і вдалі фото! Я теж бувала в цих містах, але не все, виявляється, побачила ) Візьму на замітку маленькі пам'ятники.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. дякую! я теж мабуть, далеко не все побачила. це ж добре, є нагода приїхати в ці чудові місця ще раз!:)

      Видалити